Praktycznie o zabiegach fungicydowych w czasie zbioru malin

Zwalczanie szarej pleśni między zbiorami malin prowadzić można wyłącznie przy wykorzystaniu środków o bardzo krótkim okresie karencji. Jednym z nich jest Teldor 500 SC z firmy Bayer. Stosowany zgodnie z zaleceniami producenta jest nie tylko bezpieczny dla konsumentów owoców, ale i skuteczny. W czasie finału Malinowego Factory, który odbył się w gospodarstwie dr Pawła Krawca w dniu 28 sierpnia była okazja do rozmów m.in. o właściwym stosowaniu tego produktu.

Jak właściwie wykonywać zabieg?

W wielu rejonach Polski spadły ostatnio obfite opady deszczu, Jest ciepło i wilgotno, co producentów malin stawia przed koniecznością ochrony owoców przed wystąpieniem szarej pleśni, która bardzo negatywnie wpływa na plon. Sprawdzonym rozwiązaniem jest zastosowanie w tym czasie fungicydu Teldor 500 SC, którego właściwa aplikacja przynosi wymierne korzyści finansowe. Należy pamiętać, że jest to preparat o działaniu kontaktowym, więc niezwykle ważna jest technika wykonania oprysku. Jeśli ciśnienie ustawimy tak, że mokra będzie tylko wierzchnia strony liści, a owoce pod nimi ukryte już nie, to nie należy oczekiwać aby tak wykonany zabieg był skuteczny. – mówił w Karczmiskach dr Mirosław Korzeniowski. Dodał, że odpowiednie zastosowanie środka Teldor 500 SC sprzyja również wydłużeniu okresu trwałości pozbiorczej owoców. Ma to znaczenie zwłaszcza dla producentów owoców deserowych, którzy przewożą plon na dalsze odległości. Teldor 500 SC stosowany był na plantacjach dr Pawła Krawca zarówno w uprawie polowej jak i pod osłonami.

Skład, dawki i inne zalecenia

Teldor 500 SC jest preparatem, w którym substancją czynna jest fenheksamid. Jest środkiem grzybobójczym w formie stężonej zawiesiny. W uprawie malin poza szarą pleśnią przeciwdziała także zamieraniu pędów maliny. Zalecana dawka wynosi 1,5 l/ha. Należy ją aplikować w 500-900 l wody. Wykonany zabieg zabezpiecza plantację na okres 7-10 dni. Produkt jest trwały i przechowywany w odpowiednich warunkach pozostaje przydatny do użycia nawet przez 3 lata. Ważne jest aby w tym okresie nie przemarzał i aby nie był poddany działaniu wysokich temperatur, nie wyższych niż 30°C. Aby zapewnić wysoka skuteczność środka warto stosować go naprzemiennie z fungicydami z innych grup chemicznych.