Ochrona plantacji borówek

Czy prognozowana niska podaż owoców borówki przełoży się na wysokie ich ceny w tym sezonie? Na taki scenariusz wskazują podstawowe prawa ekonomii. Z plantacji borówek napływają w tym roku doniesienia o szkodach mrozowych. Dlatego warto zadbać o krzewy, gdyż zebrane z nich owoce mogą kolejny raz być w cenie. Jednym z elementów troski o plon jest oczywiście skuteczna ochrona plantacji borówek.

Metody zwalczania szkodników zagrażających plantacjom

Sklejone liście – to objawy występowania na plantacji zwójek

Co roku na plantacjach borówki pojawiają się owady, których niszczycielskie działanie wpływa na ograniczenie plonowania borówek i negatywnie wpływają na jego jakość. Firma Bayer w swej ofercie posiada insektycydy, którymi w różnych fazach rozwojowych krzewów borówek można zwalczać szkodniki zagrażające ich wegetacji. W ofercie tego podmiotu dostępne są także olejowe produkty wspomagające walkę z insektami. Jeszcze przed kwitnieniem warto wykonać zabieg preparatem Decis Mega 50 EW. Ten oparty o deltametrynę środek skutecznie rozwiąże problem mszyc czy zwójki różoweczki żerujących często na krzewach jeszcze przed okresem kwitnienia. Decis Mega 50 EW można użyć także w okresie dojrzewania owoców. Zalecana dawka to 0,25 l/ha. Dobre efekty w zwalczaniu mszyc daje także użycie Calypso 480 SC. Można go stosować raz w sezonie. Najlepszy czas to albo okres tuż przed otwarciem się kwiatostanów, albo czas po zawiązaniu owoców, ale jeszcze przed początkiem ich dojrzewania. W program ochrony krzewów warto włączyć także środki o działaniu mechanicznym. Preparaty olejowe sklejają szkodniki, uniemożliwiają im przemieszczanie się, żerowanie, a w konsekwencji prowadzą do ich śmierci. Nie są przy tym szkodliwe dla ludzi i nie mają okresu karencji. Takim produktem w ofercie firmy Bayer jest Emulpar’ 940 EC. Jest to środek, który działa mechanicznie m.in. na przędziorki, roztocza i mszyce. Zawiera olej rydzowy. Ma formę koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Dogodny czas na użycie tego preparatu przypada przed kwitnieniem borówek lub tuż przed początkiem dojrzewania ich owoców.

Ochrona fungicydowa borówek

Objawy porażenia pędów przez szarą pleśń

Choć pogoda ustabilizowała się już i presja chorób grzybowych nie powinna być tak silna jak w kwietniu, kiedy to w niektórych rejonach kraju spadło ok. 200 mm deszczu, to nie należy zaniedbywać ochrony fungicydowej krzewów. Zadbane, zdrowe rośliny wydadzą lepszy jakościowo i większy plon. Lepiej też będą przygotowane do kolejnej zimy. Pierwsze problemy, zwłaszcza w roku takim jak ten, pojawiać się mogą jeszcze przed rozpoczęciem kwitnienia. Jeśli plantacje borówki chcemy zabezpieczyć przed mączniakiem prawdziwym, to warto wykonać zabieg wykorzystując preparat Zato 50 WG. Preparat ten ma działanie typowo zapobiegawcze. Można, zabieg powtórzyć, jeśli objawy choroby mogą wystąpić także w okresie bezpośrednio poprzedzającym pełnię dojrzewania owoców. Dwa zabiegi w sezonie to jednak maksymalna dopuszczalna ich liczba w sezonie. Warto więc zastanowić się nad wykorzystaniem innych skutecznych preparatów do zabezpieczenia roślin przed infekcjami chorób grzybowych. Także dwukrotnie w sezonie można skorzystać z takich preparatów jak Serenade ASO czy Luna Sensation 500 SC. Pierwszy z nich jest środkiem biologicznym. Zawiera w swym składzie Bacillus subtilis szczep QST 713, który występuje naturalnie w przyrodzie. Serenade ASO może być stosowane zapobiegawczo przeciw szarej pleśni i mączniakowi prawdziwemu. Zaletą jest możliwość wielokrotnej aplikacji, nawet 9 razy w sezonie. Należy jednak pamiętać, by okresy między poszczególnymi opryskami nie były krótsze niż 5 dni. Luna Sensation 500 SC może być stosowana interwencyjnie. Jest bardzo skutecznym preparatem, gdyż opartym o 2 substancje aktywne – fluopyram (związek z grupy pirydynyloetylobenzamidów) – 250 g/l (21,33%) oraz trifloksystrobinę (związek z grupy strobiluryn – 250 g/l (21,33%). Można nim zwalczać szarą pleśń i antraknozę. Zalecana dawka to 0,6-0,8 l/ha. Karencja wynosi 7 dni.